71BSF30-01-1-05N
Part No
71BSF30-01-1-05N
Description
SWITCH ROTARY 5POS 250MA 115V
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Circuit per Deck :
SP5T
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
19.33mm
Features :
Shaft and Panel Sealed
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
5
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V