OA2543AN-22-1TB1856
Part No
OA2543AN-22-1TB1856
Manufacturer
Orion Fans
Description
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM
Manufacturer :
Orion Fans
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
930.0 CFM (26.04m³/min)
Approval Agency :
cURus, TUV
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP56 - Dust Protected, Water Resistant
Noise :
67.0dB
Operating Temperature :
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Power (Watts) :
105W
Product Status :
Active
RPM :
3300 RPM
Size / Dimension :
Round - 254mm Dia
Static Pressure :
1.070 in H2O (266.5 Pa)
Termination :
2 Terminals
Voltage - Rated :
230VAC
Weight :
4.6 lbs (2.1 kg)
Width :
89.00mm