A2E250-AL86-74
Part No
A2E250-AL86-74
Manufacturer
ebm-papst Inc.
Description
AC AXIAL FAN
Manufacturer :
ebm-papst Inc.
Product Category :
AC Fans
Air Flow :
Approval Agency :
CSA, UL
Bearing Type :
Ball
Fan Type :
Tubeaxial
Features :
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Ingress Protection :
IP44
Noise :
Operating Temperature :
113°F (45°C)
Power (Watts) :
160W
Product Status :
Active
RPM :
2700 RPM
Size / Dimension :
Round - 250mm Dia
Static Pressure :
0.401 in H2O (100.0 Pa)
Termination :
4 Wire Leads
Voltage - Rated :
115VAC
Weight :
Width :
73.00mm