NCP1910B100DWR2G
Part No
NCP1910B100DWR2G
Manufacturer
onsemi
Description
IC OFFLINE SW HALF-BRDG 24SOIC
Stock
972
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Control Features :
Power Good, Soft Start
Duty Cycle :
97%
Fault Protection :
Current Limiting, Over Voltage
Frequency - Switching :
100kHz
Internal Switch(s) :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Isolation :
Isolated
Power (Watts) :
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
24-SOIC
Topology :
Half-Bridge
Voltage - Breakdown :
Voltage - Start Up :
10.4 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
9V ~ 20V