NCP1079ABP065G
Part No
NCP1079ABP065G
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Stock
30
Duty Cycle :
68%
Fault Protection :
Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Frequency - Switching :
65kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Power (Watts) :
41 W
Product Status :
Active
Voltage - Breakdown :
700V
Voltage - Start Up :
8.4 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
6.5V ~ 20V