NCP1217AP65G
Part No
NCP1217AP65G
Manufacturer
onsemi
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Stock
424
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Control Features :
Duty Cycle :
46.5%
Fault Protection :
Over Load, Over Temperature, Short Circuit
Frequency - Switching :
65kHz
Internal Switch(s) :
No
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C ~ 150°C (TJ)
Output Isolation :
Isolated
Power (Watts) :
Product Status :
Not For New Designs
Supplier Device Package :
7-PDIP
Topology :
Flyback
Voltage - Breakdown :
Voltage - Start Up :
12.8 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7.6V ~ 16V