NCP1239JD65R2G
Part No
NCP1239JD65R2G
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
Control Features :
EN, Soft Start
Duty Cycle :
80%
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Frequency - Switching :
65kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Product Status :
Not For New Designs
Supplier Device Package :
7-SOIC
Voltage - Start Up :
12 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.8V ~ 35V