NCP1060AD060R2G
Part No
NCP1060AD060R2G
Description
IC OFFLINE SW MULT TOP 10SOIC
Duty Cycle :
66%
Fault Protection :
Over Load, Over Power, Over Temperature, Short Circuit
Frequency - Switching :
60kHz
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Isolation :
Either
Power (Watts) :
8.3 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
10-SOIC
Topology :
Buck, Flyback
Voltage - Breakdown :
700V
Voltage - Start Up :
9 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7V ~ 20V