NCP11184A100PG
Part No
NCP11184A100PG
Manufacturer
onsemi
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Control Features :
EN
Duty Cycle :
80%
Fault Protection :
Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Frequency - Switching :
100kHz
Internal Switch(s) :
No
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Isolation :
Isolated
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
7-PDIP
Topology :
Flyback
Voltage - Breakdown :
800V
Voltage - Start Up :
2.1 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7.8V ~ 16V