NCP1246ALD065R2G
Part No
NCP1246ALD065R2G
Manufacturer
onsemi
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Control Features :
Duty Cycle :
80%
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
Frequency - Switching :
65kHz
Internal Switch(s) :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Isolation :
Isolated
Power (Watts) :
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
7-SOIC
Topology :
Flyback
Voltage - Breakdown :
Voltage - Start Up :
12 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8.9V ~ 28V