NCV1077P065G
Part No
NCV1077P065G
Manufacturer
onsemi
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Control Features :
EN, Frequency Control, Soft Start
Duty Cycle :
69%
Fault Protection :
Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
Frequency - Switching :
65kHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Isolation :
Non-Isolated
Power (Watts) :
25 W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
7-PDIP
Topology :
Flyback
Voltage - Breakdown :
670V
Voltage - Start Up :
8.1 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7.7V ~ 8.5V