NCP1051P44
Part No
NCP1051P44
Manufacturer
onsemi
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
Control Features :
Duty Cycle :
77%
Fault Protection :
Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Frequency - Switching :
44kHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Isolation :
Isolated
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
7-PDIP
Topology :
Flyback
Voltage - Breakdown :
700V
Voltage - Start Up :
8.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7.5V ~ 10V