NCP1055P44
Part No
NCP1055P44
Duty Cycle :
77%
Fault Protection :
Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Frequency - Switching :
44kHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Power (Watts) :
40 W
Product Status :
Obsolete
Voltage - Breakdown :
700V
Voltage - Start Up :
8.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
7.5V ~ 10V