RAC05E-15SK
Part No
RAC05E-15SK
Description
AC/DC CONVERTER 15V 5W
Stock
11
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, CE, cURus, EAC, UL
Current - Output (Max) :
333mA
Efficiency :
79%
Features :
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Package / Case :
5-DIP Module
Power (Watts) :
5 W
Standard Number :
60335-1; 62368-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC, 130 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1 :
15V