AMEL30-24S277HAVZ-B
Part No
AMEL30-24S277HAVZ-B
Manufacturer
Aimtec
Description
3W DC/DC Converter
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
Household Appliances, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, cURus
Current - Output (Max) :
1.3A
Efficiency :
88%
Features :
Universal Input
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
4-DIP Module
Power (Watts) :
31 W
Product Status :
Active
Standard Number :
60335-1; 62368-1
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
Voltage - Output 1 :
24V