BTC12-12S50D
Part No
BTC12-12S50D
Manufacturer
Bellnix Co., LTD.
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Stock
47
Manufacturer :
Bellnix Co., LTD.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
500mA
Efficiency :
85%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
6 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
500 V
Voltage - Output 1 :
12V