BTC12-03S120D
Part No
BTC12-03S120D
Manufacturer
Bellnix Co., LTD.
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 4W
Stock
40
Manufacturer :
Bellnix Co., LTD.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Control Features :
Current - Output (Max) :
1.2A
Efficiency :
78%
Features :
Adjustable Output, Remote On/Off
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Package / Case :
Module
Power (Watts) :
4 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
18V
Voltage - Input (Min) :
9V
Voltage - Isolation :
500 V
Voltage - Output 1 :
3.3V