RQB-100Y12C
Part No
RQB-100Y12C
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC-DC,14-160V INPUT, 12V/8.33A O
Stock
20
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
cCSAus, CE
Control Features :
Current - Output (Max) :
8.33A
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense
Mounting Type :
Through Hole
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Quarter Brick
Power (Watts) :
100 W
Product Status :
Active
Standard Number :
Supplier Device Package :
Quarter Brick
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
160V
Voltage - Input (Min) :
14V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V