WAF300-48S24W
Part No
WAF300-48S24W
Manufacturer
P-DUKE Technology, Inc.
Description
DC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer :
P-DUKE Technology, Inc.
Product Category :
DC DC Converters
Applications :
Industrial, ITE (Commercial), Railway
Approval Agency :
CE, cULus, cURus
Current - Output (Max) :
12.5A
Efficiency :
92%
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Power (Watts) :
300W
Product Status :
Active
Standard Number :
50155; 60950-1; 62368-1; UL 508
Type :
Enclosed
Voltage - Input (Max) :
75V
Voltage - Input (Min) :
18V
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
24V