SDN40-24-480C
Part No
SDN40-24-480C
Manufacturer
SolaHD
Description
960W 24V 480VAC 3PH DINPWR SPL
Stock
11
Manufacturer :
SolaHD
Product Category :
Industrial, DIN Rail Power Supplies
AC Voltage - Input :
320 ~ 540 VAC
Applications :
Hazardous Locations, Industrial, ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cULus, cURus, EAC
Current - Output (Max) :
40A
DC Voltage - Input (Max) :
650V
DC Voltage - Input (Min) :
550V
Efficiency :
94%
Features :
Adjustable Output, IP20
Input Type :
AC or DC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
960W
Product Status :
Active
Standard Number :
Voltage - Isolation :
Voltage - Output 1 :
24V