CFM40C480-DR
Part No
CFM40C480-DR
Description
AC/DC CONVERTER 48V 40W
Stock
49
Product Category :
Industrial, DIN Rail Power Supplies
AC Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, FCC, TUV
Current - Output (Max) :
834mA
DC Voltage - Input (Max) :
DC Voltage - Input (Min) :
Efficiency :
87%
Features :
Universal Input
Input Type :
AC
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Standard Number :
Voltage - Isolation :
4.242 kV
Voltage - Output 1 :
48V