CFM40C240-DR
Part No
CFM40C240-DR
Manufacturer
Cincon
Description
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Stock
40
Manufacturer :
Cincon
Product Category :
Industrial, DIN Rail Power Supplies
AC Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CE, cURus, FCC, TUV
Current - Output (Max) :
1.67A
DC Voltage - Input (Max) :
DC Voltage - Input (Min) :
Efficiency :
85%
Features :
Universal Input
Input Type :
AC
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Standard Number :
Voltage - Isolation :
4.242 kV
Voltage - Output 1 :
24V