PWR163S-25-1R50FE
Part No
PWR163S-25-1R50FE
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 25W DPAK
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Power (Watts) :
25W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1.5 Ohms
Supplier Device Package :
DPAK
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%