AR02DTC2001
Part No
AR02DTC2001
Manufacturer
Viking Tech
Description
RES 2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer :
Viking Tech
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thin Film
Failure Rate :
Features :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance :
2 kOhms
Supplier Device Package :
0402
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%