PWR221T-30-1R00F
Part No
PWR221T-30-1R00F
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
RES 1 OHM 1% 30W TO220-2
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Power (Watts) :
30W
Product Status :
Active
Resistance :
1 Ohms
Supplier Device Package :
TO-220-2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%