FW10A10R0JA
Part No
FW10A10R0JA
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
RES 10 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Failure Rate :
Features :
Fusible, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
10 Ohms
Supplier Device Package :
Axial
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tolerance :
±5%