PWR220T-35-1000J
Part No
PWR220T-35-1000J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
RES 100 OHM 5% 35W TO220-2
Stock
848
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
TO-220-2, Variant
Power (Watts) :
35W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Supplier Device Package :
TO-220-2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%