261-1.8K-RC
Part No
261-1.8K-RC
Manufacturer
Xicon
Description
RES 1.8K OHM 5% 1W AXIAL
Stock
966
Manufacturer :
Xicon
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Oxide Film
Failure Rate :
Features :
Flame Retardant Coating, Safety
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 235°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
1.8 kOhms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±350ppm/°C
Tolerance :
±5%