294-560K-RC
Part No
294-560K-RC
Manufacturer
Xicon
Description
RES 560K OHM 5% 1W AXIAL
Stock
930
Manufacturer :
Xicon
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Carbon Film
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
1W
Product Status :
Active
Resistance :
560 kOhms
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
Tolerance :
±5%