CMT-1614C-120
Part No
CMT-1614C-120
Manufacturer
CUI Devices
Description
BUZZER MAGNETIC 12V 16MM TH
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Alarms, Buzzers, and Sirens
Approval Agency :
Current - Supply :
80mA
Driver Circuitry :
Transducer, Externally Driven
Duration :
Frequency :
2.048kHz
Ingress Protection :
Input Type :
Zero-Peak Signal
Mounting Type :
Through Hole
Operating Mode :
Single Tone
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Port Location :
Top
Product Status :
Active
Ratings :
Washable
Sound Pressure Level (SPL) :
85dB @ 12V, 10cm
Technology :
Magnetic
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated :
12 V
Voltage Range :
9 ~ 13V