DP12HN24A20F
Part No
DP12HN24A20F
Manufacturer
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Description
DP12 HOR 24P NDET 20F B 5MM
Manufacturer :
Product Category :
Encoders
Actuator Type :
6mm Dia Flatted End
Built in Switch :
No
Detent :
No
Encoder Type :
Incremental
Mounting Type :
PCB, Through Hole
Orientation :
Horizontal
Output Type :
Pulse
Product Status :
Active
Pulses per Revolution :
24
Rotational Life (Cycles Min) :
15K
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Supply :
5V
Datasheets
DP12HN24A20F
Purchasing Process
1. Purchase
2. Payment Methods
3. RFQ (Request for Quotation)
4. Order Confirmation & Important Notice
5. Delivery Time
· DHL Express: 5-7 business days delivery (Ideal for urgent orders and international shipments)
· DHL eCommerce: 5-7 business days delivery (Cost-effective cross-border shipping solution)
· FedEx International: 5-7 business days delivery (Reliable global logistics network)
Professional Packaging Process
Step 1: Products
Step 2: Verify Order Against Actual Parts
Step 3: Anti-static Bags
Step 4: Packaging Boxes
Step 5: Inspect Packaging & Shipping Marks
Comprehensive inspection of inner packaging, outer packaging, and shipping marks:
· Integrity and sealing of inner packaging
· Compression resistance and protective quality of outer packaging
· Clear and accurate shipping marks (including fragile, anti-static, and other special indicators)
Step 6: Shipping
About Aplus Components
Core Services
· Electronic Component Distribution: Full-range electronic component supply
· PCB Manufacturing: From prototyping to mass production
· Industrial Control Integration: Customized industrial control solutions
· Optical Modules: High-speed communication optical modules
Industry Solutions
Manufacturer related products
    CONN HSG ARINC 24POS NAT PNL MNT
    CONN NUT
    SCSI .050 REC ASS'Y 20P PB-FRE
    CONN PLUG 40POS SMD GOLD
    CONN RCPT 120POS SMD GOLD