REB7-100M-A1K-T
Part No
REB7-100M-A1K-T
Manufacturer
Loadstar Sensors
Description
100 KGF MINIATURE ANALOG KIT TEN
Stock
10
Manufacturer :
Loadstar Sensors
Product Category :
Force Sensors - Industrial
Accuracy :
±0.1%
Actuator Style/Size :
Actuator Type :
Button with Threaded Stud
Compensated Temperature :
-10°C ~ 40°C
Includes :
Sensor, Analog Interface, Power Supply, Calibration w/Certificate
Operating Force :
100.00kgf (220lbs)
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Output :
Analog Voltage (0.5V ~ 4.5V)
Product Status :
Active
Sensor Type :
Load Cell
Voltage - Supply :
5V ~ 10V