RES2-010M-A1K-C
Part No
RES2-010M-A1K-C
Manufacturer
Loadstar Sensors
Description
10 KGF S-BEAM JR ANALOG KIT COMP
Stock
10
Manufacturer :
Loadstar Sensors
Product Category :
Force Sensors - Industrial
Accuracy :
±0.5%
Actuator Style/Size :
Actuator Type :
S-Beam
Compensated Temperature :
-10°C ~ 40°C
Includes :
Sensor, Analog Interface, Power Supply, Calibration w/Certificate
Operating Force :
10.00kgf (22lbs)
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Output :
Analog Voltage (0.5V ~ 4.5V)
Product Status :
Active
Sensor Type :
Load Cell
Voltage - Supply :
5V ~ 10V