BPS130-HG300P-1SG
Part No
BPS130-HG300P-1SG
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
PRESSURE SENSOR, ANALOG, 300 PSI
Stock
250
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.25%
Applications :
Board Mount
Features :
Maximum Pressure :
600PSI (4136.85kPa)
Operating Pressure :
300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output :
0.45 V ~ 4.95 V
Output Type :
Analog Voltage
Package / Case :
Port Style :
Barbless
Pressure Type :
Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Solder Pad
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V