DLHR-L60G-E1BD-C-NAV8
Part No
DLHR-L60G-E1BD-C-NAV8
Manufacturer
Amphenol
Description
SENSOR PRESSURE 60" H2O 18 BIT R
Stock
8
Manufacturer :
Amphenol
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.25%
Applications :
Board Mount
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
7.23PSI (49.83kPa)
Operating Pressure :
2.17PSI (15kPa)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Output :
18b
Output Type :
I²C, SPI
Port Style :
Barbed
Pressure Type :
Differential/Vented Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
8-DIP
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Supply :
1.68V ~ 3.6V