ELVH-030A-HAND-C-NAA5
Part No
ELVH-030A-HAND-C-NAA5
Manufacturer
Amphenol
Description
ELVH 30 PSI ABS AN LID DIP COMME
Stock
37
Manufacturer :
Amphenol
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.5%
Applications :
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
60.05PSI (414kPa)
Operating Pressure :
0 ~ 30.02PSI (0 ~ 207kPa)
Operating Temperature :
0°C ~ 50°C
Output :
Output Type :
Analog Voltage
Port Style :
Barbed
Pressure Type :
Absolute
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V