PS03-S1000MP-V4W
Part No
PS03-S1000MP-V4W
Manufacturer
CUI Devices
Description
PRESSURE SENSOR, RATIOMETRIC, 10
Stock
10
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
Applications :
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
21756PSI (150000kPa)
Operating Pressure :
0 ~ 14503.77PSI (0 ~ 100000kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
80 mV ~ 120 mV
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
Module
Port Size :
Port Style :
No Port
Pressure Type :
Sealed Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Supply :
10V ~ 15V