NPC-1210-10WG-3-S
Part No
NPC-1210-10WG-3-S
Manufacturer
Amphenol NovaSensor
Description
SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP
Stock
37
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.5%
Applications :
Board Mount
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
5PSI (34.47kPa)
Operating Pressure :
0.36PSI (2.49kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
0 mV ~ 50 mV