NPC-1210-10WD-3-L
Part No
NPC-1210-10WD-3-L
Manufacturer
Amphenol NovaSensor
Description
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8DIP
Stock
24
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.5%
Applications :
Board Mount
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
5PSI (34.47kPa)
Operating Pressure :
0.36PSI (2.49kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
0 mV ~ 50 mV