8252.H6.2530.32.19
Part No
8252.H6.2530.32.19
Manufacturer
Trafag Sensors and Controls
Description
SENSOR 7500PSIG 1/4"NPT 20MA CYL
Stock
10
Manufacturer :
Trafag Sensors and Controls
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.5%
Applications :
Features :
Maximum Pressure :
18750PSI (129276.7kPa)
Operating Pressure :
0 ~ 7500PSI (0 ~ 51710.68kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
4 mA ~ 20 mA
Output Type :
Analog Current
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
M12x1, 4 Pin
Voltage - Supply :
9V ~ 32V