TPS20-G1AF8-00
Part No
TPS20-G1AF8-00
Manufacturer
Autonics
Description
PRESSURE TRANSMITTER 100KGF G3/8
Stock
5
Manufacturer :
Autonics
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.3%
Applications :
Industrial Automation
Features :
Maximum Pressure :
4267PSI (29419.95kPa)
Operating Pressure :
0 ~ 1422.33PSI (0 ~ 9806.65kPa)
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Output :
4 ~ 20 mA
Output Type :
Analog Current
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
15V ~ 35V