DLC-L10D-D4
Part No
DLC-L10D-D4
Manufacturer
Amphenol
Description
SENSOR PRESSURE 10" H2O DIFF
Manufacturer :
Amphenol
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±1.25%
Applications :
Board Mount
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
7.25PSI (50kPa)
Operating Pressure :
±0.36PSI (±2.5kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output :
16 b
Output Type :
I²C
Package / Case :
16-SOIC Module, Dual Top Ports
Port Style :
Barbed
Pressure Type :
Differential
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Gull Wing
Voltage - Supply :
1.8V ~ 3.6V