ELVH-100A-HANH-C-N2A5
Part No
ELVH-100A-HANH-C-N2A5
Manufacturer
Amphenol
Description
ELVH 100 PSI ABS AN LID SIP COMM
Stock
11
Manufacturer :
Amphenol
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.5%
Applications :
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
250.05PSI (1724kPa)
Operating Pressure :
0 ~ 100.08PSI (0 ~ 690kPa)
Operating Temperature :
0°C ~ 50°C
Output :
14 b
Output Type :
I²C
Package / Case :
4-SIP, Side Port
Port Style :
Barbed
Pressure Type :
Absolute
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V