BPS320-AG015P-4CG
Part No
BPS320-AG015P-4CG
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
PRESSURE SENSOR, 15 PSIG, UNCOMP
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.2%
Applications :
Features :
Maximum Pressure :
30PSI (206.84kPa)
Operating Pressure :
15PSI (103.42kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output :
0 mV ~ 75 mV (5V)
Output Type :
Analog Voltage
Package / Case :
4-SMD Module
Port Size :
Port Style :
No Port
Pressure Type :
Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
8-SMD
Termination Style :
SMD (SMT) Tab
Voltage - Supply :
15V