BPS130-HA500P-1MG
Part No
BPS130-HA500P-1MG
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
PRESSURE SENSOR, ANALOG, 500 PSI
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.25%
Applications :
Board Mount
Features :
Maximum Pressure :
1000PSI (6894.76kPa)
Operating Pressure :
500PSI (3447.38kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output :
0.45 V ~ 4.95 V
Output Type :
Analog Voltage
Package / Case :
Module
Port Size :
Port Style :
No Port
Pressure Type :
Absolute
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Voltage - Supply :
4.5V ~ 5.5V