B58611K1100A009
Part No
B58611K1100A009
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Description
PRESSURE SENSOR AKR 10.00 D80
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±2%
Applications :
Board Mount
Features :
Maximum Pressure :
3.63PSI (25kPa)
Operating Pressure :
145.04PSI (1000kPa)
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Output :
0 mV ~ 120 mV (5V)
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
8-DIP Module
Port Style :
Barbless
Pressure Type :
Vented Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Supply :
10V