MLV-L10D-E1NS-N
Part No
MLV-L10D-E1NS-N
Manufacturer
Amphenol
Description
SENSOR PRESSURE DIFF 10" H2O
Manufacturer :
Amphenol
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.3%
Applications :
Board Mount
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
±7.23PSI (±49.83kPa)
Operating Pressure :
±0.36PSI (±2.49kPa)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Output :
0 mV ~ 20 mV (5V)
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
4-SIP, Dual Ports, Same Side
Port Style :
Barbless
Pressure Type :
Differential
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
4-SIP
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Supply :
12V