NPI-15A-5K0AV
Part No
NPI-15A-5K0AV
Manufacturer
Amphenol NovaSensor
Description
SENSOR PRES 5KPSI ABS
Manufacturer :
Amphenol NovaSensor
Product Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.35%
Applications :
Board Mount
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
10000PSI (68947.57kPa)
Operating Pressure :
5000PSI (34473.79kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
0 mV ~ 100 mV (10V)
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
Cylinder
Port Size :
Port Style :
No Port
Pressure Type :
Absolute
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Flex Cable
Voltage - Supply :
10V ~ 15V