IME18-12NNOZC0S
Part No
IME18-12NNOZC0S
Manufacturer
SICK
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 12MM CYL
Stock
18
Manufacturer :
SICK
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Product Status :
Active
Response Frequency :
1kHz
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
10V ~ 30V