FST08-B-100E
Part No
FST08-B-100E
Manufacturer
Ohmite
Description
SENSOR RTD 100OHM 0805
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Temperature Sensors - RTD (Resistance Temperature Detector)
Accuracy :
Current :
1 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 170°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Resistance @ 0°C :
100 Ohms
Resistance Tolerance :
±0.12%
RTD Material :
Temperature Coefficient :
3850ppm/°C